ÚvodO terapiiKdy je vhodnáNaše službyTerapeuti Kde nás najdeteOdkazy
O terapii         Situace v Čechách         Průběh ošetření         Práce s těhotnými a dětmi         Zážitky klientů          Otázky a odpovědi              
kraniosakrální terapie v čechách 

Kraniosakrální terapie v Čechách

Kraniosakrální terapie je poměrně široký pojem a jelikož se jedná o v České republice zatím relativně neznámou metodu, objevují se případy lidí, kteří tuto terapii nabízejí, aniž by měli náležité vzdělání. Proto vám chceme poskytnout informace, díky nimž se budete moci na tomto poli zorientovat, a nalézt si tak adekvátní péči.

Kraniosakrální terapie se během svého vývoje rozdělila na dvě hlavní větve pracující poněkud odlišným způsobem – kraniosakrální biomechaniku a kraniosakrální biodynamiku.

Kraniosakrální biomechanika

kraniosakrální biomechanika Kraniosakrální biomechanika neboli kraniosakrální osteopatie se zaměřuje především na práci s kostmi, membránami a tekutinami. Při zpracovávání obtíží používá přímější přístup než biodynamika. Terapeut naslouchá přirozeným pohybům kostí, tyto pohyby různými metodami testuje a pokud nejsou symetrické, může je lehkou manipulací korigovat. Jedná se o tzv. eferentní přístup, kdy diagnostické metody a způsob korekce záleží na rozhodnutí terapeuta. Z tohoto důvodu dokáže být biomechanický přístup velmi efektivní. V Čechách je tento přístup celkem rozšířený, vyučuje jej například Radek Neškrabal, BCST. Někteří z kraniosakrálních osteopatů, kterí zde působí, získali své vzdělání v zahraničí.

Kraniosakrální biodynamika

kraniosakrální biodynamika Kraniosakrální biodynamika pracuje oproti biomechanice i s jemnějšími fyziologickými projevy – prouděním potence v těle, vztahem celku těla k okolí atd. K tělu klienta pak přistupuje tzv. aferentním způsobem, kdy terapeut pouze naslouchá a vytváří prostředí, ve kterém se obtíže na fyziologické úrovni samy vyjasní a organismus klienta je sám zpracuje pro něj nejvýhodnějším způsobem. Tento přístup využívá přirozené moudrosti našeho organismu. Léčení tak probíhá holisticky a zpracovávají se skutečné příčiny obtíží a nikoli pouze symptomy. V Čechách je kraniosakrální terapie biodynamickou cestou poměrně novou věcí. Tento přístup vyučuje od roku 2005 v rámci Institutu CranioSacrální biodynamiky Abha Sajwel, která své vzdělání získala v Osho UTA Institutu (Německo). Proběhl tu i jeden tříletý výcvik švýcarského Institutu ICSB vedený manžely Bhadrenou Tschumi Gemin a Kavim Gemin. Absoluventi těchto škol jsou schopni vám poskytnout kvalitní biodynamické očetření.

V roce 2012 byla založena Česká asocieace terapeutů kraniosakrální biodynamiky, která sdružuje biodynamické praktikanty s náležitým vzděláním a praxí a věnuje se propagaci kraniosakrální biodynamiky – http://www.kranio.eu.

Ať už se rozhodnete pro kraniosakrální terapii biomechanickou nebo biodynamickou cestou, doporučujeme, abyste si kvalifikaci terapeutky či terapeuta ověřili.

 Centrum Dotek - Haštalská 27, Praha 1 info@kraniosakralni-terapie.org